пʼятницю, 27 березня 2015 р.

ПОРАДИ УЧНЯМ
ПАМ`ЯТКА ДЛЯ УЧНІВ "ЯК ВИКОНУВАТИ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ"
1. Активно працюй на уроці: уважно слухай і відповідай на запитання.
2. Якщо щось незрозуміло, не соромся поставити запитання.
3. Уважно й докладно записуй завдання з кожного предмета.
4. Учись користуватися довідниками й словниками, щоб уміти з ` ясувати значення незнайомих слів і виразів.
5. Навчися знаходити потрібну інформацію за допомогою комп ` ютера.
6. Складний матеріал уроку повтори того самого дня вдома, щоб відразу закріпити його й       запам ` ятати.
7. Під час виконання домашніх завдань роби короткі перерви.
8. Перед виконанням письмової роботи вивчи всі правила, що тобі можуть знадобитися.

9. Завдання необхідно розподіляти на частини й працювати над кожною з них окремо.
ВИХОВНИЙ ЗАХІД У ГРУПІ ПРОДОВЖЕНОГО ДНЯ
Вихователь: Сігакова І.А.
Дата: _______________
ТЕМА  Я — маленький українець
Мета: закріпити і збагатити уявлення вихованців групи про Батьківщину, виховувати громадянські й патріотичні почуття: любов до Вітчизни, гордість за свій народ.
Обладнання: плакати із зображеннями державних символів України; сюжетні ілюстрації на національну тематику; світлина з видом Києва.
Попередня робота: кілька учнів за допомогою вихователя готують виразне читання напам’ять тематичного віршованого матеріалу.
ХІД ЗАНЯТТЯ
На дошці розміщено плакати із зображеннями українських державних символів та відповідний ілюстративний матеріал.
I. Організаційний момент
Вихователь ГПД: Сьогодні ми поговоримо про важливе й цікаве для кожної людини.
Я надзвичайно, друзі, рада Дитячі бачить оченята —
Як сяють вони ясно в вас!
Застиг в очікуванні клас:
Чекають з нетерпінням діти:
Про що ж розмова нині піде?
II. Розкриття теми заняття
Вихователь ГПД:  А піде вона, діти, про те, що об’єднує нас усіх. Це наша Батьківщина — край, де ми народилися й живемо, земля наших батьків і прадідів, держава, що має багату історію та чудові традиції. Це Україна.
III. Повідомлення теми й мети
- Отже, сьогодні ми говоритимемо про Вітчизну. А як ви вважаєте, без чого не може існувати жодна країна? (Діти висувають припущення.) Правильно, у світі немає жодної держави без народу. Тобто Україна — це не тільки мальовничі й родючі землі, але й усі люди, що населяють їх.
Кожний з вас — українець, і вам усім обов’язково належить знати, якого ви роду-племені та, звісно, пишатися ним.
IV. Подання нових знань
- Хоча ви ще малі, та, певне, вже з дошкільних років вам відомо, що ви діти... Які? (Українські.) Правильно. До сьогоднішнього заняття наші маленькі україночки та українці підготували невеличку літературну композицію про рідний край і наш народ. Послухаймо ж її.
Звучить урочиста, піднесена народна мелодія («Козацький марш»).
Літературна композиція
До дошки виходять дві дівчинки і два хлопчики.
Вихователь ГПД:  (до одного із читців)
 Хто ти, хлопчику маленький?
1-й учень
 Син я України-неньки,
 Українцем я зовуся,
 Тою назвою горджуся!
 Тихі зорі, ясні води —
 Моя Україна,
Дзвін шабель, пісні, походи,
 Пісня солов’їна.
Вихователь ГПД: (до дівчинки)
 Хто ти, дівчинко-дитинко?
1-ша учениця
 Я — маленька українка:
 Щиро рідний край люблю я,
 Палко свій народ шаную,
 Тим пишаюсь неодмінно,
 Що я — донечка Вкраїни.
2-й учень
 У всьому світі — кожен зна —
 Є Батьківщина лиш одна.
 І в нас вона одна-єдина:
 Це наша славна Україна.
2-га учениця
 Україна — це країна Козацького роду,
 Мати вільних українців —
 Древнього народу.
1-й учень
Українці — мужні й сильні, Наше небо чисте,
А наш прапор — жовто-синій, Герб — тризуб злотистий.
1-ша учениця
 Українці — кожен знає —
 Добрі, працьовиті,
 Що родились ми в цім краї,
 Пишаймося, діти!
2-й учень
 Українське щире слово,
 А прислів’я — влучне,
 Наша українська мова Багата, співуча.
2-га учениця
 Всі гостинні, дуже мудрі,
 Сміливі, відважні —
 Ось які вкраїнські люди,
 Вам це кожен скаже!
Вихователь ГПД:
 А вкраїнські наші діти —
 Наче пишні в лузі квіти,
 Ясноокі та вродливі,
 Дуже чемні та кмітливі!
Вихователь  дякує читцям за виступи і просить зайняти свої місця.
- А ще українців називають надзвичайно співучою нацією. І зараз у нашому класі пролунає гарна пісня про вас — українських діток. Я прошу дуже уважно її послухати і спробувати тихенько підспівати два останні рядочки кожного куплету — вони повторюються двічі.
Звучить запис пісні «Ми роду козацького діти» (музика В. Залеського, слова Д. Комілевської).
 Ми любимо сонце і квіти,
 І сонце нам шле свій привіт.
 Ми — роду козацького діти,
 Землі української цвіт.
В яку б не пішли ми дорогу,
Ти, пісне, над нами злітай,
Крокуючи гордо і в ногу,
Ми славимо рідний наш край.
Наш приятель — сміливий вітер,
Відвага — це наш заповіт.
Ми — роду козацького діти,
Землі української цвіт.
Бесіда «Про український народ»
Вихователь ГПД: Справді, діти, нам дуже пощастило, що ми належимо до величного народу. Українці мудрі й відважні, майстровиті й творчі. Українські козаки прославили наш народ своїми подвигами, будівельники — величними древніми спорудами, золотоверхими храмами; українські митці — знаменитими вишиванками, гарними піснями і мудрими казками.
Українці славні в усьому світі своєю гостинністю, працьовитістю. Наша Батьківщина дала світові багато видатних людей: поета і художника Тараса Шевченка, гетьмана Богдана Хмельницького, художницю Катерину Білокур... Зараз ви ще маленькі, але згодом, може, хтось із вас стане відомим у всьому світі і теж прославить Україну своїми справами, творчістю чи науковими відкриттями.
Наші символи — золотий герб-тризуб і синьо-жовтий прапор. Тризуб — символ козацької влади, свободи й незалежності, а прапор нагадує синє небо над українською землею і жовті хлібні лани нашого краю.
Гра «Мій український народ»
Дітям пропонують дібрати якомога більше слів-ознак для характеристики свого народу. Усі бажаючі відповідають з дозволу дорослого, підводячись із місця. Кожен гравець, що дав правильну відповідь, отримує один бал (учитель дає цій дитині штучну квіточку).
Правило гри: одне й те саме слово двічі називати не можна.
По закінченні гри підраховують, у кого зі школярів букет найбільший, — цих учнів оголошують переможцями.
Мовленнєвий матеріал для гри
Мій народ творчий, доброзичливий, приязний, гостинний, веселий, кмітливий, розумний, мудрий, древній, вродливий, сміливий, мужній, відважний, героїчний, працьовитий, роботящий, майстровитий, козацький, співучий, щирий, завзятий, миролюбний, гордий, вільний, щасливий.
Протягом гри вихователь за необхідності допомагає дітям навідними запитаннями. Наприклад: «Українці гордяться своїм краєм?» (Так!) «Значить, у нас який народ?» (Гордий.)
- Справжній українець повинен змалку знати символіку своєї Батьківщини, цікавитися рідним краєм, його визначними місцями, природою, минувшиною, історією та подіями сьогодення. Зараз, діти, я пропоную вам узяти участь у пізнавальній вікторині.
Вікторина «Люби і знай свій рідний край!»
Запитання для вікторини
 1. Які символи має наша держава? (Герб, прапор, пісню-гімн.)
 2. Скільки кольорів має український державний прапор? (Два.)
 3. Які ці кольори? (Синій та жовтий.)
 4. Як ми називаємо український герб? (Тризуб.)
 5. Як називають наших пращурів, що боролися за свободу українського народу? (Козаки.)
 6. На чому їздили козаки? На чому плавали? (На конях, на човнах «чайках».)
 7. Який предмет національного вбрання носять українські дівчата? (Віночок.)
 8. Як називається столиця України? (Київ.)
 9. Які природні місцевості є в Україні? (Ліси, степи, лани, луги, гори, річки, озера, моря.)
10. Пригадайте відомі вам українські народні казки.
11. Назвіть українські народні пісні, які ви знаєте.
12. Назвіть знайомі вам українські прислів’я або приказки.
(Відповідаючи на 10-12 запитання, діти наводять приклади
2-3 фольклорних творів.)
По закінченні вікторини педагог відзначає найбільш активних та кмітливих учасників.
 Вихователь ГПД:
 Українські наші діти Не тільки кмітливі,
 Але дуже заповзяті,
 Веселі, грайливі.
Щойно ми пригадали українські казочки, пісні та прислів’я. А тепер настав час розважитися — пограти в українську народну дитячу гру!
Рухлива народна гра «Віночок»
Діти стають у шеренгу, узявшись за руки. Перша пара гравців піднімає вгору руки, утворюючи «ворота», а остання пара проходить між ними, стає попереду, також піднімає руки, і за ними ідуть наступні гравці. Так вони проходять під руками третьої пари, четвертої і т. д. Таким чином, пари ніби «переплітаються» у вінок. Кожен гравець кладе ліву руку на плече сусіда праворуч. Решта гравців також переплітають руки. Потім усі діти ведуть хоровод, співаючи:
 Ой нумо-нумо В плетеного шума!
 Як наша мати Буде розплітати?
 Розплетися, шуме,
 Розплетися!
 Хрещатий барвінку,
 Розстелися!
Коли приспівка закінчується, хоровод розривається, і знову утворюється шеренга. Один із гравців (ведучий), проходячи з протилежного боку під руками усіх пар, кожного разу забирає із собою по одному гравцю. Останнього учасника гри діти оточують щільним колом, вигукуючи: «Горю, гор!»
По закінченні гри вихователь просить учнів повернутися на свої місця.
V.Підсумки заняття
Вихователь ГПД: За хвилину наше заняття закінчиться. Завершуючи його, мені хотілося б прочитати вам віршик. Він називається «Моя Україна». Ці святі слова в тексті вірша повторюються після кожного його рядка. Я думаю, що ви їх залюбки промовите разом зі мною — щиро, з любов’ю, урочисто й виразно.
Педагог декламує вірш, а учні щоразу промовляють хором слова «Моя Україна».
М. Чумарна Моя Україна
Сонце в небі і зоряна ніч солов’їна — Моя Україна.
Мамина пісня і мамина тиха сльозина — Моя Україна.
Батькове слово і врода небесна калина — Моя Україна.
Слово молитви і лагідний усміх дитини — Моя Україна.
Звучить фрагмент державного гімну. Школярі підводяться і слухають його.

Вихователь ГПД: Бажаю вам нести по життю звання українця із честю й гордістю.
ПАМ’ЯТКА
«Бережи життя і здоров'я»

1.          Будь уважним на дорогах міста. Дотримуйся правил безпеки в домі, школі.
2.          Не чіпай незнайомих вибухово-небезпечних предметів. Гра з петардами і фейерверками призводить до травм і опіків.
3.          Виконуй правила поводження з побутовими електроприладами та газовою плитою.
4.          Не пробуй на смак недоброякісні та підозрілі продукти, хімічні речовини.
5.          Будь насторожі при спілкування з незнайомими людьми.

6.          Паління, токсикоманія, наркоманія та вживання алкоголю – негативне в розвитку та життєдіяльності організму.